Peněženka

Peněženka generuje adresy, které Vám umožní přijímat a odesílat bitcoiny. Každá adresa je unikátní řetězec 34 znaků, např. "1Nn9KLCBtsQbvWkL1zFAcnTNgwA5yTZEDm". V peněžence je adresář, kde si k dané adrese můžete připsat jméno, například: "Bitcoiny pro všechny" bude znamenat adresu 1Nn9KLCBtsQbvWkL1zFAcnTNgwA5yTZEDm. 
Transakce je nejprve odeslána do bitcoin sítě, kde je spolu s dalšími transakcemi vložena do bloku. Blok je pak v síti ověřován dalšími členy sítě.Transakce jsou nevratné, proto si adresu vždy důkladně zkontrolujte.

Výběr peněženky:

  • Bitcoin-Qt: oficiální klient. Jehož nevýhodou je zdlouhavé stahování celého blockhainu, tedy chronologického seznamu všech uskutečněných transakcí. Velikost blockhainu je již několik gigabajtů a stahuje se tedy velmi dlouho.
  • Electrum, nebo Multibit: jsou open-source verze odlehčených peněženek. Není zde třeba stahovat celý blockchain. Můžete je tedy začít používat okamžitě.
  • Coinbase, nebo My Wallet: jsou online webové peněženky. Jejich velkou nevýhodou je, že své bitcoiny svěřujete třetímu subjektu, který může být případně napaden hackery.

Instalace peněženky Electrum: 

Doporučuji peněženku Electrum. Instaluje se jako běžný program do počítače. K dispozici je pro Windows, Linux i OS X.

Při prvním spuštění budete vyzváni, zda chcete založit novou peněženku či obnovit existující. Zvolte první možnost. Následně vám bude vygenerováno tzv. semínko (seed), což je heslo pro obnovu peněženky, ze kterého se generují adresy. Zkopírujte si jej a uložte, případně opište na papír (je to několik anglických slov), je důležité. V následném kroku jej musíte zadat pro kontrolu.




Poté zvolte automatickou volbu serveru, ze kterého se bude stahovat transakční historie. Dále nezapomeňte zadat heslo pro šifrování klíčů k vašim bitcoinovým adresám. Prvních pět je vám záhy vygenerováno, zobrazí se na záložce Receive. Adresami klidně můžete plýtvat a používat pro každou transakci jinou. Nové vám budou automaticky generovány.